- Znaki towarowe
- Wzory przemysłowe
- Wynalazki i wzory użytkowe
- Pozostałe usługi

Wzory przemysłowe

Wygląd produktu, ozdobne i estetyczne elementy decydujące o jego atrakcyjności potocznie określane jako design czy wzornictwo mogą być chronione jako wzór przemysłowy. Atrakcyjny zewnętrzny wygląd przedmiotów bywa często najistotniejszym atutem produktu decydującym o jego wartości, a często bezpośrednio wpływającym na jego wybór przez klientów. Zapewnienie ochrony wyglądu produktu jest niezwykle istotne dla jego twórców, decyduje bowiem o wyłączności rynkowej uniemożliwiając konkurentom czerpanie korzyści z kopiowania produktu. Typowymi przykładami wzorów przemysłowych są: kształt telefonu, mebla, okularów, biżuterii, ornamentyka zdobiąca ceramikę czy wygląd zabawki. Są to jedynie przykłady. Wzorem przemysłowym może być każda nowa postać produktu lub jego części.

Przez uzyskanie rejestracji na wzór przemysłowy przedsiębiorca nabywa prawo wyłącznego używania wzoru. Tym samym chroni wzór przed kopiowaniem, naśladowaniem, podrabianiem, uniemożliwiając konkurencji bezprawne korzystanie ze swoich projektów.
W zależności od rynków docelowych, w tym rynków eksportowych, na których sprzedawany będzie dany produkt istotne jest wybranie optymalnej terytorialnie formy ochrony.


Zakres usług Kancelarii w tej dziedzinie: